جدیدترین : 

کار گزارشگر

قبل از اینکه میکروفون را بردارید، طرح گزارش را تهیه کنید تا بدانید در کجا برای ضبط چه صدایی باید حاضر باشید.اما پیش از انجام هرکاری باید سوژه مناسب را پیدا کرد. سوژه‌ای که قابلیت تبدیل شدن به گزارشی صوتی را داشته باشد.

سوژه‌ای با صداهای قوی.در اغلب گزارش‌ها می‌توان از صداها به عنوان عنصر جانبی استفاده کرد اما برخی گزارش‌ها تنها با صداست که معنای واقعی خود را می‌یابد.

رخدادهای عمومی که مردم در آن حضور پررنگ دارند، از آن جمله‌اند. صدای هیاهوی مردم، تشویق‌ها، سخنرانی‌ها، سرودها و موسیقی، همه و همه با صدا به راحتی فضا را به مخاطب منتقل می‌کنند. یافتن صدای مناسب برای هر گزارشی کمی به تجربه بستگی دارد.مثلا اگر گزارشی در مورد بازار ماهی فروشی آبادان تهیه می‌کنید، می‌توانید علاوه بر صداهای موجود در بازار، صدای لنج و موج دریا و رودخانه هم ضبط کنید.

البته برای همه گزارش‌ها نمی‌توان صداها و افکت‌های مناسب را پیدا کرد. اصولا برخی از گزارش‌ها صدا ندارند و بیشتر نوشتاری و دیداری هستند. گزارش‌های علمی، تکنولوژی و جنایی از این دسته هستند. با این حال در مورد این گزارش‌ها هم می‌توان کارهای خلاقانه‌ای کرد و صداهای مناسبی یافت.

اگر در گزارش شما مصاحبه با افراد وجود دارد، پیش از اینکه برای ضبط مصاحبه سراغ آنها بروید، سری به آنها بزنید و چند سوال از خودتان بپرسید. مثلا در چه مکانی می‌خواهید با این افراد مصاحبه کنید؟ در دفتر کارشان یا خانه؟ در جایی پر سر و صدا یا ساکت؟ محیطی که قرار است در آن مصاحبه شود چگونه است؟ با مصاحبه‌شونده‌ها صحبت کنید تا بدانید که صدای آنها در چه اندازه‌ای است. اگر صدای بلندی دارند، میکروفون را دورتر قرار دهید و اگر صدای پایینی دارند، میکروفون را به آنها نزدیک کنید.

در هنگام ضبط مصاحبه در فضاهای بسته به این نکته دقت داشته باشید که اجسام زبر، صدا را برمی‌گردانند و اصطلاحا باعث می‌شوند صدا “اکو” ضبط شود. این حالت برای تهیه گزارش اصلا مناسب نیست. به جای مصاحبه در سالن‌های کنفرانس و دفترهای مدرن، مصاحبه‌شوندگان را دعوت کنید تا در جاهایی که پارچه و پرده بیشتری در مبلمانش به کار رفته با شما به گفتگو بنشینند. این‌گونه اجسام صدا را جذب می‌کنند و مانع از “اکو” شدن آن می‌شوند.

راستی فراموش نکنید که در هنگام مصاحبه کاغذ و قلم هم به همراه داشته باشید. درست است که قرار است گزارش صوتی تهیه کنید و همه صداها را ضبط می‌کنید، اما همیشه اتفاقاتی روی می‌دهد که با صدا نمی‌توان آنها را ضبط کرد. اگر آنها را در دفترچه‌ای یادداشت کنید، ممکن است در هنگام بستن گزارش به دردتان بخورد و بتوانید آن را در تک‌گویی‌تان به کار ببرید. نسبت به صداهای مزاحم محیطی حساس باشید.

در محیط اطراف ما صداهای مزاحم زیادی وجود دارد که چون به آنها عادت کرده‌ایم آنها را نمی‌شنویم. صدای فن کامپیوتر، یخچال، کولر و مانند آن. در هنگام ضبط صدا سعی کنید این صداها را به حداقل برسانید. وقتی مصاحبه‌هایتان تمام شد، شما هسته اصلی گزارشتان را آماده کرده‌اید. حال می‌توانید به آن ادویه اضافه کنید تا غذای خوشمزه‌تری داشته باشید. این ادویه می‌تواند افکت صوتی، صدای محیطی و مانند آن باشد.

آن بخش‌هایی از داستان که در مصاحبه‌ها نیامده را به صورت تک‌گویی با صدای خودتان ضبط کنید. فوت کوزه‌گری این کار، خواندن متن با لحنی یکنواخت است تا زمانی که خواستید آن را ویرایش کنید با مشکلات کمتری مواجه شوید.حال زمان جمع‌بندی کار است. دقت کنید که از هر صدایی در جای مناسب خودش استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار