جدیدترین : 

ویژگی های صدای خوب

اظهار نظر درخصوص آن که صدای فلان گوینده خوب است یا نه همیشه بحث برانگیز بوده و هست. باید توجه داشته باشیم که صدای خوب چه ویژگی هایی دارد تا منصفانه تر به قضاوت صدای افراد بنشینیم. برای مثال نوزادی که با کمترین صدایی از خواب می پرد با صدای مادرش آرامش می گیرد و به خواب شیرین فرو می رود . آیا در این حالت می توان حکم به خوب بودن صدای آن مادر نمود؟ آیا صدای آن مادر برای گویندگی و یا حتی خوانندگی مناسب و بی اشکال است؟

قطعا چنین نیست چرا که آن صدا صرفا از نظر آن نوزاد مورد پسند واقع شده باشد و هیچ بعید نیست که آن مادر از نظر تلفظ برخی آواها و مصوت ها ایرادات جدی داشته باشد. می خواهم بگویم که مقوله ی صدا و تشخیص خوب یا بد بودنش کاملا نسبی است و حتی در جوامع مختلف با هم فرق دارند. در این باره در آینده بیشتر خواهیم گفت.

اما یک صدای خوب چه ویژگی هایی دارد؟ اول آن که ماموریت صدا آن است که بتواند حق مطلب را ادا نماید و پیام متن را به مخاطب برساند بنابراین اولین و مهمترین ویژگی یک صدای خوب ” رسا بودن ” یا موفقیت در پیام رسانی است.اگر بخواهیم ویژگی مهم دیگری را هم برشمریم می توانیم به رعایت ریتم و آهنگ اشاره نماییم. این ویژگی منبعث از فنون بیان و مهارت های کلامی است که بعدا در این باره به تفصیل سخن خواهیم گفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار