جدیدترین : 

نقش تخیل در گویندگی و مجریگری

تخیل در کار گویندگی و مجریگری موجب نبوغ می شود بگونه ای که گوینده یا مجری بر اساس آن می تواند از طریق صدا و بکارگیری واژگان مناسب غ برای متن پیش رویش تصویری ارائه بدهد. این حالت برای شنوندگان خیلی جالب توجه است البته به شرط آن که گوینده و مجری از عهده ی این تخیل پردازی برآید.
تخیل توانایی ذهنی ما برای باز سازی ادراکات ماست . ما به کمک تخیل میتوانیم آن چیزی که قبلآ درک کرده ایم در ذهن خود حاضر کنیم.بنابراین باز هم ردپای تجربه و توجه ی ویژه به محیط اطرافمان بعنوان ابزاری مهم در حرفه ی گویندگی ؛ مجریگری و گزارشگری بر می خوریم.
مزید اطلاع بگویم که ما دو نوع تخیل داریم:
۱) تخیل اختراعی
۲)تخیل انفعالی.
در تخیل اختراعی همه کاره ما هستیم. غول بی شاخ و دمی را در ذهنمان می سازیم با او می جنگیم و هر طور که بخواهیم او را از بین می بریم. اما در نوع انفعالی که اتفاقا خطرناک هم هست مغلوب همان غولی می شویم که ساخته ایم ! یعنی در جنگ با آن غول ابتکار عمل در دست غول است و نه ما !
آن چیزی که اهمیت دارد و به کار ما می آید آن است که شما که گوینده هستید در یک اتاق ۲ در ۲ به نام استودیو رادیو نشسته اید و باید دنیای بیرون و همه ی مخاطبان خود را تخیل کنید و ببینید و با یکایکشان سلام علیک کنید و حرف بزنید. شما نمی توانید به رانندگان تاکسی سلام بگویید و خود را در تاکسی مجسّم نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار