جدیدترین : 

راه های جوان ماندن صدا

اگرتمایل به حفظ تناسب اندام داشته باشید، باید هر روز مدت زمانی را در سالن‌های بدن‌سازی صرف کنید اما آیا هرگز تاکنون به این نکته فکر کرده‌اید که برای برخورداری از صدایی زیبا، حفظ سلامت تارهای صوتی و مهمتر از همه جلوگیری از پیرشدن صدا همراه با بالارفتن سن چه باید بکنید. محققان دانشگاه میشیگان پس ازسالها تحقیق به ۹ راهکار علمی مهم برای کمک به کسانی که خواهان برخورداری از صدایی کامل وبی‌نقص و ممانعت از وارد آمدن هرگونه آسیب به تارهای صوتی در اثر گذشت زمان هستند، دست یافته‌اند که در ذیل می‌آید:

به میزان کافی آب بنوشید تا بدنتان به خوبی هیدراته شود. درمصرف کافئین نیز جانب اعتدال را رعایت کنید. تارهای صوتی شما خیلی سریع به ارتعاش در می‌آیند و بنابراین حفظ توازن صحیح به لحاظ مصرف روزانه آب می‌تواند در اصطلاح به روغن‌کاری آنها کمک کند.

در روز چندبار به تارهای صوتی‌تان استراحت بدهید و به قول معروف «چرت صوتی»‌بزنید به ویژه دراوقاتی که بیش از حد از صدایتان کار کشیده‌اید.

به عنوان مثال معلمان باید درطول ساعات تفریح بین کلاسها حتی‌الامکان از حرف زدن اجتناب کرده و سعی کنند به جای صحبت بی‌وقفه با همکاران درون دفتر پر سر و صدای مدرسه، اندکی به تارهای صوتی‌شان مجال استراحت بدهند.

سیگار نکشید، سیگار به میزان فوق‌العاده‌ای خطر بروزسرطان حنجره را افزایش می‌دهد حتی استنشاق دودسیگار اطرافیان می‌تواند منجر به آزردگی تارهای صوتی شود.

ازصدای خود به طور افراطی کار نکشید از فریاد کشیدن و بلند بلند صحبت کردن مداوم بپرهیزید اگر به کرات در گلویتان احساس خشکی وخستگی می‌کنید و یا صدایتان دورگه، گرفته و یا زمخت شده، نشانه‌ای هشدارآمیز محسوب می‌شود مبنی بر آنکه باید در به کارگیری صدایتان بیش از پیش اصول ایمنی را رعایت کنید. در واقع گرفتگی دائم صدا نوعی علامت هشداردهنده مبنی بر آزردگی تارهای صوتی است.

به نحوه سخن گفتن‌تان در هر روز دقت کنید به عنوان مثال درحین صحبت کردن باید به لزوم ادای شمرده شمرده کلمات و فراهم آوردن مجال کافی برای جریان یافتن هوا به درون ریه‌ها توجه کنید.

از صاف کردن مداوم گلو اجتناب کنید.

 این عمل به معنای کوبیدن تارهای صوتی به یکدیگراست و انجام بیش از حد آن می‌تواند تارهای صوتی را دچار آزردگی و گرفتگی کند.

هر زمان که احساس کردید نیاز به صاف کردن صدا دارید، به جرعه‌ای آب متوسل شوید اگر به کرات نیاز به صاف کردن صدا پیدا می‌کنید، بهتر است از نظر احتمال ابتلا به آلرژی، اختلالات سینوسی و بیماری بازگشت اسید معده با پزشک مشورت کنید.

زمانی که بیمار هستید به عنوان مثال در زمان ابتلا به سرماخوردگی و یا عفونت گلو کمتر صحبت کنید.

 

در زمان صحبت در جمع به جای فشار آوردن به صدایتان از میکروفن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار